رونق شیرینی در شب یلدای شیرخوارگاه احسان یکی از جاهایی که استاندار آذربایجان‎شرقی ترجیح داد بخشی از جشن شب یلدای خود را آنجا برگزار کند، شیرخوارگاه احسان بود. پورمحمدی چندین بار تکرار کرد که این بچه‎ها، بچه‌های خودمان هستند و تا حداکثر توان از اینها حمایت می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حوالی عصر امروز جمعه ۳۰ آذر، طولانی‎ترین شب سال ۹۷ به همراه محمدرضا پورمحمدی وارد حیاط شیرخوارگاه احسان که شامل دو ساختمان نوزادان و کودکان زیر ۶ سال بود، شدیم.
ابتدا به نوزادان سر زدیم. بعد از ظهر بود و اکثر کوچولوها مشغول چرت بعد از ظهر بودند. در بین نوزادان تعدادی نوزاد معلول نیز به چشم می‎خوردند و شاید به همین دلیل گذرشان به بهزیستی افتاده بود. جوان‎ترین نوزاد ۱۳روز بیشتر نداشت و معلولیت‎هایی در دست‎ها و پاهایش که به گفته مددکار شیرخوارگاه حاکی از وجود معلولیت ذهنی بود، مشاهده می‎شد.
محسن ارشدزاده، مدیرکل بهزیستی استان در ارتباط با این نوزاد و نوزادانی که شرایط مشابه دارند، توضیح می‎دهد: ممکن است برای کاهش اثرات معلولیت در کودکان چندین عمل جراحی روی آنها انجام گیرد و تمام تلاش ما این است که تا آنجا که میسر باشد شرایط زندگی را برای بچه‎هایی که تحت پوشش قرار می‎گیرند بهتر کنیم.
نمی‎دانم چه حکمتی است که اکثر بچه‎هایی که با بدشانسی تمام قرعه بی‎سرپرستی یا بدسرپرستی به نامشان خورده و دست روزگار آنها را به اینجا کشانده، عجیب جذاب و دلنشین هستند و دل از همه می‎برند.
استاندار پسربچه‎ای را بغل می‎گیرد و از شرح حالش می‎پرسد: گویا دور روز پیش مادرش او را در خرابه‎ای رها کرده و شهروندی از طریق کلانتری او را به بهزیستی تحویل داده است. مادر کودک اوضاع چندان مناسبی ندارد و پسربچه حالاحالاها میهمان بهزیستی است. نگاه معصومانه‏ای دارد که سرگذشت اندوهبارش را فریاد می‎زند. در آغوش پورمحمدی آرام گرفته و متعجب به اطراف نگاه می‎کند. هیچ گله و شکایتی ندارد و به نظر می‎رسد در همین دو روز توانسته است خود را با زندگی جدید خود در شیرخوارگاه وفق دهد.
دختر کوچولوی ۷ ماهه‎ای نیز که لبخند شیرینش و زیبایی چشمان درشتش توجه همگان را به خود جلب می‎کند میهمان احسان است.
طرز خنده و ورجه وورجه این دختر همه را به خنده وا می‎دارد. حق دارد اینطور بخندد. با همین خنده‎هایش دل پدر و مادری را برده و قرار است به زودی صاحب خانواده شود.
نوزاد دیگری پشتش را به همه کرده و کسی را تحویل نمی‎گیرد! وقتی آقای استاندار می‎خواهد بغلش کند صدایش درمی‎آید. گویی بد موقع مزاحمش شدیم(!) و چرت بعد از ظهرش را به هم زدیم. خدا رو شکر این کوچولو هم صاحب خانواده شده و شاید به همین دلیل اینقدر طاقچه بالا می‎گذارد و دیگر کسی را تحویل نمی‌گیرد!!
ساختمان بعدی متعلق به بچه‎های ۳ تا ۶ ساله هستند که کمی از آب و گل درآمده‎اند و سر و صدا و شیطنت‎هایشان هم بیشتر است. شاد و سبکبال بالا و پایین می‎پرند و از اینکه اینهمه آدم‎بزرگ به دیدنشان آمده‎اند خوشحالند. در مجموع  اینها بهتر از نوزادان ما را تحویل می‎گیرند و بیشتر از وجود استاندار و همراهانش ذوق می‎کنند.
ورمحمدی بعد از اینکه با تک تک بچه‎ها خوش و بشی کرد، کیک شب یلدا را هم با کمک آنها می‎برد. هدایایی هم برای هر کدام از بچه‎ها در نظر گرفته و جشن شب یلدای آنها را تکمیلِ تکمیل می‎کند.سفره شب یلدا در این ساختمان حسابی رونق دارد و هندوانه، انار، پشمک، آجیل و کیک و شیرینی‌اش مهیا است.

پورمحمدی می‌افزاید: خواستیم جشن شب یلدای خود را با این بچه‎ها شریک باشیم و با مشاهده خدمات ارائه شده در این مرکز و مراقبت تمام و کمال از بچه‎ها بسیار مشعوف شدم. در واقع خواستم این پیام را به مردم منتقل کنم که این بچه‎ها، بچه‌های خودمان هستند و تا حداکثر توان باید از اینها حمایت ‌کنیم.استاندار از مددکاران شیرخوارگاه که با وجود سختی و مشقت کار شبانه‎روز خود را با کودکان بدسرپرست و بی‎سرپرست سپری می‎کنند تشکر می‎کند و می‎گوید: انسان نباید فقط به فکر منافع شخصی خود باشد؛ انسان باید به همنوع خود نفع رساند.
به ازای هر کودک ۱۰ خانواده متقاضی وجود دارد
به گفته مدیرکل بهزیستی آذربایجان‎شرقی، شیرخوارگاه رفیع ملکی(احسان) در سال ۱۳۸۵ در تبریز افتتاح و بهره‎برداری شد.
محسن‎ارشدزاده تصریح کرد: در این چند سال ۱۸۰ کودک تحت پوشش شیرخوارگاه به خانواده‌های متقاضی واگذار شده‌اند.
وی افزود: ورودی شیرخوارگاه به طور متوسط سالانه ۷۰ نفر است و در حال حاضر ۵ کودک در این مرکز نگهداری می‎شوند که از این تعداد ۳۰ کودک زیر سه سال و ۲۰ کودک نیز سه تا ۶ ساله هستند.
این مسوول با بیان اینکه اوایل سال جاری ۲۵ کودک به خانواده‎های متقاضی واگذار و ۳۰ کودک نیز به خانواده خود تحویل داده شده‎اند، افزود: به ازای هر کودک ۱۰ خانواده متقاضی وجود دارد و ۴۰۰ کودک پشت نوبت فرزند خواندگی شیرخوارگاه هستند.
ارشدزاده خاطرنشان کرد: شیرخوارگاه شامل اتاق پزشک است و دو نفر پزشک متخصص کودکان هفته‎ای دوبار به شکل رایگان کودکان را ویزیت می‎کنند.

منبع: سایت سازمان بهزیستی استان آذربایجان شرقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *