حضرت محمد (ص): هرکس یتیمی را گرامی داشت خدا او را گرامی خواهد داشت. امیرمؤمنان حضرت علی ع: هر مرد و زن باایمانی که از روی مهربانی دست خود را روی سر یتیمی بکشد خدای متعال به عدد هر مویی که دست خود را روی آن می گذارد یک ثواب برای او می‌نویسد.

* شیرخوارگاه و خانه نوزادان و نوباوگان به محلی اطلاق می شود که کودکان تا شش سال ، در آن تحت مراقبت قرار گرفته و رشد و پرورش می یابند و ضمن دریافت خدمات تخصصی تحت مراقبت قرار می گیرند و وشد و پرورش می یابند .

شیرخوارگاه محلی است که از فرزندان پذیرش شده در دو گروه سنی ( بدو تولد تا سه سال ) و نوباوگان ( سه الی شش سال ) مراقبت و پرورش بعمل می آید .

نخستین گام در سرپرستی یتیم آغوشی است که او را در برگیرد و سینه ای است که با گرمی و حرارت محبت آمیز خود وی را مورد احسان قرار داده و خانه ای که با خوشی و نشاط  در آن به سر برد ،اگر این سه اصل فراهم گردد می توان از این کودک به طور احسن محافظت کرد و او را از نظر مادی و معنوی مورد حمایت قرار داد. نیاز به محبت و توجه در هر انسانی وجود دارد و همین عامل است که سبب رشد انسان می‌شود، حال آن که این نیاز و خواسته در کودکان شدیدتر است و این نیاز به وسیله والدین رفع می­گردد.

پس یتیم در کودکی از این نعمت محروم است و لذا در اسلام چه بسیار سفارش به نوازش کودک یتیم شده و به محبت نسبت به یتیم اجر و منزلتی فراوانی نزد خدا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *